GÜVENLİĞİNİZ İÇİN


İnternet dolandırıcılık olaylarına dikkat!
İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılık olaylarında çok farklı yöntemler kullanılmaktadır.
Editörlerimiz sitemizde verilen tüm ilanları özenle kontrol etmektedirler. Ama bu demek değildir ki; sitede verilen binlerce ilan % 100 güvenlidir. Genel olarak ziyaretçilerimizin çoğu satmış olduğu ürünleri zamanında gönderiyor veya almış olduğu ürünlerin ücretini anlaşma gereğince hemen ödüyorlar; ama güvenliğiniz için siz yine de aşağıdaki hususlara lütfen dikkat ediniz. ilanSet, alıcı ile satıcıların buluşmasını sağlayan bir ilan sitesidir ve verilen ilanlardan doğrudan ve/veya dolaylı doğan hiç bir zarardan sorumlu değildir.

Yerinde görmeden ürün almayınız!
Yerinde görmeden hiç bir ürün almayınız ve hiç bir şekilde kapora ödemeyiniz. En sağlıklı ve güvenli alış veriş metodu alıcı ve satıcının, satışa konu olan ürünü yerinde görmesi ve nakit ödeme yaparak ürünün teslimidir. Bunun için satıcıyla ve / veya alıcıyla bir anlaşma veya randevu yapınız. Böylelikle ürünün beklentilerinize uyup uymadığına da karar verebilirsiniz.

Kiminle alış veriş yaptığınızı öğrenin!
Alışveriş yaptığınızı kişinin kim olduğunu bilmeniz çok önemlidir. Teslimatta veya ödemede bir hata veya bir yanlışlık olduğunda, her zaman tekrar irtibat kurabilir ve/veya gerekirse hukuki yollara başvurabilirsiniz. Bundan dolayı tavsiyemiz; her zaman irtibat kurduğunuz kişinin özel verilerini sorunuz ve öğreniniz.

Kişisel verileri araştırın ve öğrenin!
Her alış verişinizde satıcının/alıcının isim ve adresini öğreniniz. Her türlü hata veya anlaşmazlık olduğunda, muhattap olduğunuz kişiyle her zaman irtibat kurabilirsiniz. Kişisel bilgilerini vermek istemeyenlerden sakının; çünkü dürüst alış veriş yapan bir kimse, verilerini vermekten çekinmez. T.C. Kimlik No Sorgulama Bilgileri

Telefon numarasını kontrol ediniz!
Alıcı veya satıcıyla irtibata geçmenin en kolay ve hızlı yolu telefondur. Güvenliğiniz için, her zaman alıcı veya satıcının sabit hat numarasını öğrenin ve bu adresten (www.ttrehber.gov.tr) kişisel bilğilerin doğruluğunu kontrol ediniz. Cep numaralarının kime ait olduğunu tespit etmek güç olabilir.

Bilmediğiniz numaraları aramayınız!
Yurtdışından olan veya bilmediğiniz telefon numaralarını aramayınız. Bulgaristan, Azerbaycan veya diğer yurtdışı ülkelerinden veya Türkiyeden pahalı telefon hatları ve kontör toplamak için ilan verilebilir veya ilanlara cevap yazılabilir. Sahte evlilik dolandırıcılığı! Sahte evlilik dolandırıcılığına dikkat ediniz! Evlenmek vaadiyle para isteyenlere ailesinin veya kendisinin zor durumda olduğunu söyleyenlere inanmayınız!

Daima gerçekçi düşününüz!
Eğer ki birşey kulağa inanılması güç olarak sunulmakta ise, bu büyük bir olasılıkla inanılmazdır! Çok ucuz satılan ürünlere karşı dikkatli olunuz! Olmayan lapatopu size satmaya çalışabilirler.

İlandaki fotoğraflar gerçek olmayabilir!
Satılmak için verilen ilanlarda kullanılan fotoğraflar gönderilen ürünlere ait olmayabilir! Çorap yerine işe yaramaz bez, cins alman kurt köpeği yerine sokak köpeği vb. size gönderilebilir.

Ücretsiz verilen ürün dolandırıcılığı!
Ücretsiz verilen ürünlere karşı dikkatli olunuz! Genellikle Afrika ülkelerinden ve son zamanlarda maalesef ülkemizden de ücretsiz hayvan sahip olmak isteyenlere aşı veya veteriner masrafları ödenmesi durumunda ücretsiz hayvan vaad edenler olabilir.

Emlak kiralamada dolandırıcılıklar!
Tatil evi, yazlık kiralama dolandırıcılığına dikkat ediniz! Olmayan ev veya villayı kiralamaya çalışanlar olabiliyor. Hiç bir şekilde ön ödeme yapmayınız.

İş yeri devri dolandırıcılığı!
İş yeri devri dolandırıcılığına karşı dikkatli olunuz! İş yeri devreceğiz diye noter masrafı için para isteyebilirler, ellerine sizin paranızgeçtiğinde ise bu kişilerle bütün irtibat kesilir.

Kredi kartı dolandırıcılığı!
Kredi kartı borcunuzu ödeyeceğiz diyerek sizden bazı masraflar için para talep edenlere ödeme yapmayınız!

İş arayandan ücret alınması yasaktır!
4094 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince; iş arayanlardan ücret alınması yasaktır! Ücret talep edenleri bize bilgilendiriniz.

Yurtdışı iş vaad dolandırıcılığı!
Yurtdışına işçi götürmek isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz ve ödeme yapmayınız.

Firmalar hakkında detaylı araştırın!
Denizcilikle ilgili gemi adamı vb. meslekler için firmalar hakkında liman müdürlüklerinden gerekli araştırmayı yapınız.

Başvuracağınız ajansı iyi araştırın!
Oyuncu olmak isteyen kullanıcılarımız kesinlikle başvuracağınız ajansı iyi araştırın!

Dolandırıcılara el işi göndermeniz!
Bazı ciddi olmayan kişiler el örgü, dantel işi vb. verilir şeklinde ilan verebilir ve sizden ücretsiz ürün göndermenizi isteyebilirler. Ürününüzü göndermenize rağmen paranızı size göndermeyebilirler.

Hediye kazanma dolandırıcılığı!
Sizi telefonla arayıp veya elektronik posta göndererek hediye saat, sağlık sigortası, tatil vs. kazandınız diyerek bu hediyelerin size ulaştırılması için sizden kargo ücreti isteyen kişilere karşı dikkatli olun ve para göndermeyiniz.

Bakıcı belgesi için ödemeyiniz!
Bakıcı belgesi adı altında sizden para talep edenlere ödeme yapmayınız!

E-mail adreslerine dikkat ediniz!
Anonim ücretsiz e-mail adreslerinden (örn. Hotmail) alış veriş yaptığınız şahsın hakkında hiç bir bilgi elde edemezsiniz. Onun için dikkatli olmalısınız. illâki alış verişinizi internet üzerinden e-mail adresi aracılığıyla yapacaksanız, eğer ki varsa şahsın internet hattına bağlantılı sabit e-mail adresini öğreniniz. (örn. @...com.tr,@...gov.tr, @...edu.tr)

Spam ve reklam içerikli mesajlar!
Rahatsız edici ve ilanla alakasız reklam amaçlı ( spam ) mesaj gönderen kişileri bize bilgilendiriniz.

Western Union tipi ödeme yapmayınız!
Kesinlikle Western Union, Moneygram ya da diğer kimliksiz işleyen ödeme hizmetlerini kullanmayınız.

Ülke dışı ile alışveriş yapmayın!
Ülke dışı ile alışveriş yapmayın ve yurtdışındaki kişilerden banka çeki kabul etmeyiniz.

Sitemiz hiçbir işlemde taraf değildir!
ilanSet sitesi işlemlere hiçbir zaman hiçbir şekilde katılmaz. Ödeme ve nakliye konularında bir hizmetimiz bulunmamaktadır. Alış veriş işlemleri konusunda herhangi bir garanti vermemekteyiz; herhangi bir emanet hizmeti vermemekteyiz, alıcı için herhangi bir "finansal koruma", satıcı içinse herhangi bir "satıcı sertifikasyonu" sağlamamaktayız.